portal osiedli, dzielnic i miast

Gdynia Chylonia - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Chylonia - sprawy dzielnicowe » Forum » Artykuły prasowe o Chyloni i mieszkańców Chyloni...
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Artykuły prasowe o Chyloni i mieszkańców Chyloni...

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
JUjacek 
   

Forumowicz


Wiek: 53
Dołączył: Śro Sie 12, 2009 4:49
Posty: 191
Skąd: Gdynia-Chylonia

PostWysłany: Czw Wrz 24, 2009 12:58    Temat postu: Artykuły prasowe o Chyloni i mieszkańców Chyloni...

Ponieważ temat "prasówka...." przekierowuje podczas dodawania wpisu na forum o Gdańsku Brzeźnie zakładam nowy temat...mam nadzieję, że działający poprawnie.
P.S Zbadałem temat...przerzucane są tylko tematy z "nielegalnymi" linkami np. do Gazety Świętojańskiej...ciekawe dlaczego...przepraszam za zamieszanie i pozdrawiam.


Ostatnio zmieniony przez JUjacek dnia Thu Sep 24, 2009 13:13, liczba edycji: 1
JUjacek 
   

Forumowicz


Wiek: 53
Dołączył: Śro Sie 12, 2009 4:49
Posty: 191
Skąd: Gdynia-Chylonia

PostWysłany: Czw Wrz 24, 2009 13:11    Temat postu: Edukacja informatyczna lekarstwem na kryzys?

artykuł z 12 września 2009 roku o edukacji informatycznej i lokalnej Akademii Informatycznej w Gdyni, którą miałem przyjemność prowadzić przez ostatnie 7 lat. Polecam lekturze i pozdrawiam:
"Edukacja informatyczna lekarstwem na kryzys?

* Tagi:
* um
* pomorskie
* polska
* lekarstwo
* kryzys
* ekonomia
* biznes
* edukacja
* trójmiasto
* gdynia
* lai gdynia
* netacad


Edukacja informatyczna lekarstwem na kryzys?

W połowie lat 90-tych XX wieku, gdy globalna gospodarka miała się dobrze, zostały przeprowadzone badania mające zdiagnozować przyczyny możliwego spowolnienia rozwoju gospodarczego na świecie. Wyniki okazały się zaskoczeniem dla wielu ekonomistów. Mówiły one, że głównym hamulcem rozwoju nie będą uwarunkowania finansowe, lecz niewystarczająca ilość specjalistów zdolnych do wdrażania nowych technologii. Od lat 80-tych XX wieku obserwowano bowiem ścisłą korelację produktywności z rozwojem i nakładami na nowe technologie. Zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowany personel techniczny i specjalistów potrafiących wykorzystać nowe rozwiązania stale rosło. Początkowo wzrastało również zainteresowanie młodych ludzi szkołami technicznymi, ale już w latach 90-tych XX wieku zaczęło ono spadać. Pojawiła się luka, wynikająca z różnicy popytu i podaży, a "cudowne" mechanizmy "wolnego rynku" nie potrafiły jej wypełnić. Najbardziej popularnymi kierunkami edukacji stały się ekonomia, zarządzanie i nauki społeczne. Do tego dochodziło niedopasowanie programów studiów technicznych do potrzeb rynku pracy i ograniczenie, w wielu krajach rozwiniętych, szkolnictwa zawodowego i średniego technicznego. Wiadomo, że kształcenie techniczne należy do najbardziej kosztownych i krótkowzroczność polityków podyktowana być może rachunkiem ekonomicznym spowodowała często nieodwracalne zmiany w systemach edukacji. Jest to świetnie widoczne na przykładzie wyników polskiej reformy szkolnictwa zapoczątkowanej w roku 1999 przez rząd Jerzego Buzka i ówczesnego ministra edukacji Mirosława Handtkego. Od tego momentu obserwuję postępujący upadek edukacji w Polsce a jego tempo znacznie przyśpieszyło wraz z objęciem teki ministra przez panią Katarzynę Hall.
W drugiej połowie lat 90-tych XX wieku zarządy największych firm sektora IT niemal równocześnie doszły do wniosku, że muszą wesprzeć system oświaty publicznej, aby zapewnić sobie dalszy dynamiczny rozwój. Cisco Systems, Hewlett Packard, Intel, Microsoft, Novell, Sun Microsystems i inne stworzyły programy edukacyjne mające na celu wykształcenie niezbędnej ilości fachowców. Niektóre z tych inicjatyw ograniczały się do systemu krótkotrwałych szkoleń specjalistycznych, opracowywanych na potrzeby własnych nowych rozwiązań, inne zaś podchodziły do problemu kompleksowo stawiając sobie za cel wykształcenie od podstaw specjalistów z danej dziedziny. Przynajmniej trzy koncerny (Cisco Systems, Microsoft, Sun Microsystems) stworzyły duże platformy edukacyjne zwane akademiami. Pozostałe poprzestały na systemach certyfikacji uczestników szkoleń.
Milenijne załamanie gospodarki światowej spowodowało duże problemy w branży IT. Sprowadzało się to często do spadku wartości firm, dużych redukcji kosztów i zwolnień grupowych. Programy edukacyjne, jako nieprzynoszące bezpośrednich zysków, były oczywiście zagrożone redukcją, ale w przypadku tych największych, przetrwały, co przyczyniło się do szybkiej odbudowy sektora IT w drugiej połowie 2002 roku. Dobrym tego przykładem może być firma Cisco Systems, której wartość już w trzecim kwartale 2002 roku powróciła do stanu sprzed załamania w 2001 roku, gdy w tym samym czasie wartość 10 największych konkurentów w branży nadal była 3 razy mniejsza niż wcześniej. Utrzymanie największej na świecie pozarządowej platformy edukacyjnej Cisco Networking Academy (NetAcad) opłaciło się i przyczynia się do dalszego dynamicznego wzrostu firmy.
Projekt NetAcad powstał już w 1997 roku z inicjatywy szefa firmy Cisco Systems Johna Chambersa i jest rozwijany na zasadach non-profit równolegle z systemem komercyjnych szkoleń. W 2001 roku w programie było zarejestrowanych około 100 tys. studentów, a obecnie jest ich niecałe 2 miliony. Wyniki badań przeprowadzonych przez IDC w 2001 roku pokazywały, że brak specjalistów w branży IT będzie w następnych latach coraz większy i osiągnie w roku 2004 liczbę około 700 tys. w skali świata.



Ponowne analizy w roku 2005 potwierdziły rosnące zapotrzebowanie. Miały one na celu ocenę podaży i popytu pracowników wykwalifikowanych w zakresie technologii sieciowych. Wynikało z nich, że do roku 2008 np. w Polsce potrzebnych będzie dodatkowo 22 000 wykwalifikowanych pracowników, aby zaspokoić popyt na ogólnych specjalistów sieciowych (w całej Europie 615 000) oraz 18 300 wąsko wykwalifikowanych pracowników, aby zaspokoić popyt na specjalistów od sieci bezprzewodowych, bezpieczeństwa oraz telefonii IP (w całej Europie 500 000).


Bazując na tych wynikach, platforma NetAcad jest stale rozwijana w oparciu o partnerstwa prywatno-publiczne. W programie uczestniczy wiele państwowych, prywatnych oraz prowadzonych przez organizacje pozarządowe szkół średnich i wyższych na całym świecie.
W Polsce od 2000 roku powstało ponad 130 Akademii Informatycznych Cisco, w których kształci się obecnie ponad 10 tysięcy słuchaczy. W 2000 roku w czasopiśmie branżowym Computer Reseller News znalazłem krótką notkę o programie NetAcad, którą pokazałem dyrektorowi Zespołu Szkół Chłodniczych w Gdyni Marianowi Deręgowskiemu, który następnie przedstawił projekt powołania Lokalnej Akademii Informatycznej Zarządowi Miasta Gdyni. Projekt ten spotkał się ze wstępnym uznaniem lecz podejmowane były próby aby zrealizować go w innej gdyńskiej szkole - Kolegium Miejskim w Gdyni Chyloni. Udało się temu zapobiec dzięki wsparciu byłego wiceprezydenta Gdyni pana Ryszarda Toczka. Dzięki temu w 2001 roku zostały założone w Trójmieście 3 pierwsze akademie sieciowe: Pomorska Akademia Regionalna (prof. Stanisław Wrycza), Lokalna Akademia Informatyczna w Gdyni (Jacek Urban) i Lokalna Akademia Informatyczna w Sopocie (Szczepan Knitter). Program oferowanych szkoleń jest stale rozszerzany i aktualizowany. Obecnie oferujemy następujące moduły:
1. CCNA I-V (Cisco Certified Networking Associate + Security) - administracja sieci komputerowych.
2. IT Essentials I - Hardware & Software i IT Essentials II - Sieciowe Systemy Operacyjne.
3. Fundamentals of Java Programming Language.
4. Fundamentals of Unix.
5. Fundamentals of Wireless LANs - Sieci Bezprzewodowe.
6. CCNA Security - Bezpieczeństwo sieciowe.
Charakteryzują się one różnymi stopniami trudności i często wpisują się w hierarchiczny system certyfikacji. Zajęcia są prowadzone w laboratorium opartym na sprzęcie Cisco, ale zdobytą wiedzę i wykształcone umiejętności łatwo można zastosować na produktach konkurencyjnych firm. Stanowi to o sile programu NetAcad.
W ramach platformy realizowane były także projekty o charakterze społecznym np. "CCNA dla Pań" w Lokalnej Akademii Informatycznej w Gdyni i na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Projekt ten był częścią światowego programu "Gender Initiative" Cisco Learning Institute mającego na celu zwiększenie udziału kobiet w sektorze IT. Udało się nam go zakończyć dużym sukcesem - 12 kobiet z Trójmiasta ukończyło CCNA1-4 i zyskało nowe cenne kwalifikacje potwierdzone międzynarodowymi certyfikatami.
Jako szef (Legal Main Contact) LAI w Gdyni w 2004 roku byłem pomysłodawcą projektu szkoleniowego mającego na celu pomoc pracownikom odchodzącym z restrukturyzowanej gospodarki morskiej. Zarys projektu opracowałem z Jackiem Raczkowskim - Koordynatorem NetAcad w Polsce po konsultacji z Tomaszem Pactwą z KIE Urzędu Miasta Gdyni i ludźmi z kręgów stoczniowych. Zaproponowałem możliwość zawiązania partnerstwa z Urzędem Miasta Gdyni ale nie spotkałem się ze zrozumieniem problemu ze strony wiceprezydenta Michała Gucia. Po wstępnych obiecujących rozmowach z dyrektorem personalnym Jakubem Kraszewskim i osobami odpowiadającymi w Stoczni Gdynia S.A. za dział informatyki w październiku 2004 otrzymałem drogą mailową informację, że stocznia zrealizuje ten projekt: "z inną firmą", pod którą podpisał się blizej mi nieznany pan Wrzosek (który później uczestniczył w projekcie Euroster). Jak później się dowiedziałem rzeczywiście zrobiono coś z inną firmą...w ramach projektu unijnego udało się przeszkolić aż...8 osób we współpracy z firmą Altkom i pracownicy działu HR stoczni wyrażał się o tym projekcie jak najgorzej...
Mamy też jako LAI w Gdyni niezbyt dobre doświadczenia z największym projektem szkoleniowym w latach 2005-2008 "E-Pracownik". Wynika z nich, że większość środków przeznaczonych na pomoc ludziom jest pochłaniana przez aparat biurokratyczny, nielogiczne procedury itp. Z tych powodów idee i cele Europejskiego Funduszu Społecznego nie są realizowane, czyli grupy zmarginalizowane i upośledzone społecznie otrzymują niestety najmniejszą pomoc.
Duże nadzieje wiązałem z Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki. W związku z tym w listopadzie 2007 roku spotkałem się miedzy innymi z członkiem zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Wiesławem Byczkowskim i dyrektorem Departamentu EFS. Wraz z prezesem Fundacji Edukacji Ekonomicznej Witoldem Sartoriusem przedstawiliśmy trzy duże projekty informatyczne, które możnaby zrealizować w województwie pomorskim co z pewnością podniosłoby jakość życia jego mieszkańców. Projekty te spotkały się, jak mi sie wtedy wydawało, z dużym zainteresowaniem. niestety skończyło sie na jednym spotkaniu mimo moich wielokrotnych prób nawiązania ponownego kontaktu...nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.
Współpraca z Urzędem Miasta Gdyni również nie układa się zbyt dobrze...nie z mojej winy, jak sądzę. Pani wiceprezydent Ewa Łowkiel, która przypisuje sobie zasługę powołania LAI w Gdyni w ogóle nie rozumie o co chodzi w tym projekcie. Spotkałem się z nią po 2 miesięcznych próbach wyznaczenia daty spotkania w sierpniu 2006 roku. W ciagu 15 minutowej rozmowy próbowałem ją przekonać o celowości powołania gospodarstwa pomocniczego, które mogłoby skutecznie aplikować o środki unijne i w ten sposób pomagać gdynianom zdobywać nowe kwalifikacje aby podnieść ich jakość życia. Niestety pani wiceprezydent nie była tym zainteresowana mimo wstępnej pozytywnej opinii dyrektora Zespołu Szkół Chłodniczych Mariana Deręgowskiego. Poza tym uważam, że Urząd Miasta Gdyni powinien być zainteresowany wykorzystaniem potencjału jednostki, którą współfinansuje...niestety kadra zarządzająca urzędem wyznaje nielogiczne dla mnie stanowisko, że jeżeli komuś się pomaga to nie powinno sie wykorzystywać jego możliwości. Osobiście uważam, że urzędnikom zatrudnionym w UM Gdynia przydałoby się podniesienie kwalifikacji ze względu na niską jakość świadczonych przez nich usług, o czym miałem możliwość wielokrotnie się przekonać osobiście. Rozmawiałem na ten temat z naczelnikiem Jerzym Przeworskim, wiceprezydentem Michałem Guciem, Jerzym Zającem, Jackiem Oskarbskim, Marcinem Wołkiem, Zygmuntem Zmudą-Trzebiatowskim i innymi osobami związanymi z UM Gdynia.
Niestety nie spotkałem się ze zrozumieniem tego problemu....podobno jest dobrze bo UM Gdynia posiada certyfikat ISO...pytanie które od razu mi się nasuwa: kto przeprowadził tą certyfikację?

Wartość certyfikatów zaświadczających o konkretnych umiejętnościach od wielu lat wzrasta na całym świecie. Ma to miejsce także w Polsce wraz z coraz szybszym wzrostem zapotrzebowania na specjalistów IT. Uczelnie techniczne nie nadążają z kształceniem odpowiedniej ilości fachowców. Poza tym, często kierując się rachunkiem ekonomicznym, zmniejszają wymiar godzin, liczbę laboratoriów, jednocześnie zwiększając liczebność grup, co odbija się negatywnie na poziomie absolwentów. Obserwując polską oświatę publiczną, często wracam do tezy wygłoszonej w 2004 roku na ogólnopolskiej konferencji NetAcad przez rektora Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wynikało z niej, że dyplom ukończenia polskiej uczelni jest słabo rozpoznawany za granicą a także w kraju, co wynika z dużej liczby nowo powstałych placówek. Aby więc potwierdzić wartość dyplomu WSiZ wprowadzono do programu studiów dużą ilość szkoleń specjalistycznych kończonych certyfikatami rozpoznawanymi na całym świecie. Patrząc z perspektywy kilku lat, widać, że takie działanie było słuszne, gdyż renoma tej uczelni stale wzrasta, a ostatnio otrzymała ona tytuł najlepszej Akademii Cisco w regionie EMEA (Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu) i centrum szkoleniowo-certyfikującego dla instruktorów (CATC) . Wykorzystanie specjalistycznych ścieżek certyfikacyjnych, nowoczesny system zarządzania i komunikacji ze studentami powoduje napływ do Rzeszowa studentów z całej południowej Polski, a także z zagranicy (studiuje tam ok. 5% wszystkich studentów zagranicznych kształcących się w Polsce).
Jednak mimo rozwijających się różnych programów edukacyjnych nadal brakuje tzw. informatyków. Cóż można jeszcze zrobić, nie zwiększając znacznie środków wydawanych na naukę i oświatę? Co jakiś czas powraca idea nauki na odległość. Pomysł wygląda atrakcyjnie, biorąc pod uwagę, że pozwala ograniczyć koszt nauki przypadający na jednego studenta. Jego istota przypomina plan budowy coraz większych sal wykładowych na wyższych uczelniach. Przecież ten sam profesor może przemawiać tak samo dobrze do 100 jak i 10 tysięcy studentów. Ale nauka to nie tylko wykłady, a nawet one zawierają często część, podczas której studenci mogą zadawać pytania, których liczba wzrasta proporcjonalnie do liczby słuchaczy. Zwiększając więc ilość jednocześnie edukowanych, obniżamy jakość edukacji. Nic nie zastąpi relacji mistrz-uczeń, która ma miejsce tylko w stosunkowo małych grupach. Podobnie sytuacja ma się w przypadku nauczania poprzez środki masowego przekazu. Próby wykorzystujące radio lub telewizję nie przynosiły zazwyczaj pożądanych efektów. Obecnie dysponujemy wprawdzie lepszym, interaktywnym medium jakim jest internet, aplikacjami multimedialnymi i symulatorami, ale nie ma nic tak bardzo motywującego jak namacalny kontakt z żywym edukatorem. Coraz modniejszy e-learning sprawdza się najlepiej w przypadku krótkotrwałych szkoleń, gdzie początkowa motywacja studenta wystarcza do opanowania całego materiału. Oczywiście należy próbować, szukając nowych mechanizmów motywujących i organizując spotkania uczestników wirtualnych studiów, w celu odbycia laboratoriów czy zdania egzaminów.
Na tym tle ciekawie rysuje się nowa inicjatywa Johna Chambersa CEO Cisco Systems - Instytut Przedsiębiorczości. Korzystając ze swoich wieloletnich doświadczeń we współpracy z Cisco Systems, kilkunastoletniego doświadczenia pedagogicznego oraz w zakresie zarządzania oraz ICT chciałbym powołać w Trójmieście a najlepiej w Gdyni co najmniej jeden taki instytut. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nikt nie jest w stanie nauczyć dorosłego człowieka bycia przedsiębiorczym ale przynajmniej można pokazać ludziom jak zarządzać projektami w sposób bardziej efektywny. Można też nauczyć używania skutecznych, wysoce wydajnych narzędzi informatycznych czyli kolokwialnie mówiąc - dać wędkę aby można było w miarę bezboleśnie przejść przez fazę kryzysu. Czy okaże się to skutecznym lekarstwem na kryzys? Czas pokaże. Obecnie jestem na etapie poszukiwania odpowiedniego miejsca na powołanie takiego instytutu...
Uważam, że projekt ten dysponuje potężnym potencjałem....a wyróżnia go wśród innych to, że jest dla jego uczestników niemal darmowy...tzn tak tani jak to jest tylko możliwe (non-profit) czyli nie jest to kolejna forma szkoleniowego wyłudzania pieniędzy...
Obecnie jednak kontynuuję projekt NetAcad i prowadzę nabór na:
- Kurs Administrowania Sieciami Komputerowymi - CCNA (Cisco Certified
Networking Associate, materiały do wyboru w
języku polskim lub angielskim) umożliwiający zdobycie atrakcyjnych
kwalifikacji w zakresie ICT potwierdzonych certyfikatami
uznawanymi na całym świecie,
- Kurs CCNA Security dla absolwentów CCNA4 - będący naturalnym
rozwinięciem kursu CCNA (materiały w języku angielskim).
Spotkania organizacyjne odbędą się we wtoreki 15 i 22 września o godz. 18.00 w
pracowni NetAcad (27) w siedzibie LAI Cisco
przy ul. Sambora 48 w Gdyni (dawny "Chłodniczak").
Więcej informacji na: http://cisco.zschie.pl
Zapraszam wszystkich zainteresowanych
Jacek Urban
LMC LAI Gdynia
ul Sambora 48
81-201 Gdynia"

http://ju2.salon24.pl/
administrator 
   

Site Admin


Wiek: 47
Dołączył: Nie Lut 15, 2004 13:18
Posty: 1022
Skąd: ---

PostWysłany: Pią Wrz 25, 2009 18:16    Temat postu: Re: Artykuły prasowe o Chyloni i mieszkańców Chyloni...

JUjacek napisał:
Ponieważ temat "prasówka...." przekierowuje podczas dodawania wpisu na forum o Gdańsku Brzeźnie zakładam nowy temat...mam nadzieję, że działający poprawnie.
P.S Zbadałem temat...przerzucane są tylko tematy z "nielegalnymi" linkami np. do Gazety Świętojańskiej...ciekawe dlaczego...przepraszam za zamieszanie i pozdrawiam.


przekierowuje bo kiedyś osoba podająca się ze pracownika tej gazety
zaspamowała kilkadziesiąt forów reklamą tejże gazety
- tłumacząc się, że mimo osobistego sprzeciwu i przekonania, że to
trochę nie fair, robi to na polecenie szefa.
kathomas 
   

Bywalec


Wiek: 45
Dołączył: Wto Mar 27, 2007 14:54
Posty: 36
Skąd: Chylonia AGBF

PostWysłany: Pią Paź 02, 2009 9:26    Temat postu: Re: Artykuły prasowe o Chyloni i mieszkańców Chyloni...

Przed sądem toczą się procesy spadkobierców właścicieli terenów, na których obecnie znajduje się Park Kiloński. Jeden z nich otrzymał już nawet zwrot działki. Ale nic na niej nie wybuduje, bo uchwalony został nowy plan zagospodarowania dla tego terenu.


Park Kiloński znajduje się w Chyloni, pomiędzy ulicami Morską, Wiejską i Chylońską zobacz na mapie Gdyni. To ponad 3 ha powierzchni rekreacyjnej. Rosną w nim stare drzewa, krzewy, wiją się alejki spacerowe. W okolicy płynie rzeka Chylonka i potok Kiloński. Miejsce cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców.

- W okolicy praktycznie nie ma innych zadbanych terenów zielonych. Można tu spokojnie usiąść i odpocząć od zgiełku miasta - mówi Zofia Kosińska, mieszkanka dzielnicy.

Jednak od kilku lat spadkobiercy właścicieli ziem, na których znajduje się Park Kiloński, walczą o odzyskanie swoich nieruchomości. Jeden z nich po prawomocnym wyroku sądu otrzymał już nawet zwrot parceli. Kolejni też są bliscy wygrania i zwrotu nieruchomości.

- Grozi to chaotyczną zabudową tego terenu, a na to nie możemy się zgodzić. Dlatego nowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie spełniał przede wszystkim ochronną funkcję parku - podkreśla wiceprezydent Gdyni, Marek Stępa.

Jednogłośnie przegłosowana w środę uchwała wyraźnie wskazuje tereny Parku Kilońskiego jako tereny wyłączone spod zabudowy, stanowiące elementy współtworzące system przyrodniczy miasta – tzw. tereny zieleni urządzonej.
JUjacek 
   

Forumowicz


Wiek: 53
Dołączył: Śro Sie 12, 2009 4:49
Posty: 191
Skąd: Gdynia-Chylonia

PostWysłany: Sob Paź 03, 2009 21:56    Temat postu: MPZP dla Parku Kilońskiego nie został jeszcze uchwalony

Rada Miasta dopiero przystąpiła do prac nad planem zagospodarowania tego terenu...wcześniej nie miała czasu...ale wkrótce wybory więc czas przypomnieć sobie o największym siedlisku wyborców. Do tej pory Marek Stępa nie miał skrupułów w zabudowywaniu terenów zielonych w Gdyni...czyżby coś się zmieniło? Wątpię...może po prostu chcą utrudnić życie ludziom nie związanym z grupą interesów związaną z UM. Osobiście rozmawiałem z jednym z dawnych właścicieli tego terenu, który został z niego wywłaszczony za dawnych czasów i nie w głowie mu działać na niekorzyść okolicznych mieszkańców. Ale to człowiek przyzwoity. Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż wynika to z artykułów prasowych bo opracowywany MPZP ma objąć swoim zakresem trójkąt między Morską, Chylońską i Wiejską czyli nie tylko Park Kiloński...Oczywiście jestem za pozostawieniem a właściwie rewitalizacją Parku Kilońskiego ale nie kosztem prywatnych właścicieli. Warto byłoby również pomyśleć o zagospodarowaniu terenów przyleśnych za Morską i rewitalizacji ścieżki zdrowia o której nadleśnictwo chyba już zapomniało...mimo, że 2 lata temu słyszałem o projekcie jej rewitalizacji...pozdrawiam.
piterQ 
   

Nowy na forum


Wiek: 38
Dołączył: Śro Sty 30, 2008 13:55
Posty: 4
Skąd: Gdynia-Chylonia

PostWysłany: Czw Paź 08, 2009 11:34    Temat postu: Podejrzany o molestowanie dziewczynek w Gdyni. Zobacz czy zn

W Gdyni Chyloni może grasować groźny przestępca seksualny. W ostatnim czasie doszło tam bowiem do kilku niemal identycznych napaści seksualnych na 16-, 11- i 9-latkę. Chociaż policja traktuje je jako osobne przypadki, nie wyklucza, iż sprawcą ich może być jedna osoba.

Do ostatniej napaści doszło kilka dni temu - 3 października, na ul. Młyńskiej. Ofiarą padła wówczas 16-letnia dziewczyna. Wchodząc do bloku, w którym mieszka, otworzyła drzwi za pomocą specjalnego kodu. Do budynku wszedł za nią młody mężczyzna. Gdy 16-latka zbliżyła się do drzwi swojego mieszkania, spytał, czy rodzice są w domu. Kiedy dziewczyna zaprzeczyła, stwierdził, że ma dla jej matki paczkę i chciałby ją zostawić. Gdy zaś nastolatka otworzyła drzwi, wepchnął ją do środka i próbował napastować seksualnie. Na szczęście dziewczynie udało się spłoszyć mężczyznę. A wszystko się działo w biały dzień.

Podobnie jak zdarzenie z końca marca. Doszło do niego również w Chyloni, tym razem na ul. Swarzewskiej. Wówczas to młody mężczyzna wepchnął do mieszkania 11-letnią dziewczynkę i doprowadził ją do poddania się innej czynności seksualnej.

Podobny przebieg miał również przypadek z 12 czerwca, gdy w tej samej dzielnicy 9-letnia dziewczynka stała się ofiarą mężczyzny, który się najprawdopodobniej zaczaił na nią na półpiętrze klatki schodowej.

Do wszystkich tych wydarzeń doszło w godzinach popołudniowych. Czy czynów tych dokonała jedna osoba?
- Nie można tego wykluczyć, szczególnie jeżeli chodzi o dwa wypadki, w których ofiary były wpychane do swoich mieszkań - mówi asp. sztab. Hanna Kaszubowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

W podobnym tonie wypowiadają się także przedstawiciele prokuratury. - Ze względu na sposób działania sprawcy oraz rejon, w którym doszło do zdarzeń, jedną z branych pod uwagę wersji jest ta, iż sprawcą tych napaści był ten sam mężczyzna - mówi Marzanna Majstrowicz, szefowa Prokuratury Rejonowej w Gdyni.
Na podstawie zeznań poszkodowanych sporządzono portrety pamięciowe, niestety, różnią się one od siebie.
Mężczyzna, który zaatakował kilka dni temu 16-latkę, miał, wedle jej słów, około 20-25 lat i 170-175 cm wzrostu, ciemne oczy, prosty nos i cienkie usta. Jego twarz była trójkątna, włosy zaś brązowe i dłuższe, zakładane za lekko odstające uszy. Ubrany był w sięgającą do bioder i ze ściągaczami na rękawach kurtkę z materiału. Widniał na niej wzór: białe paski na czarnym tle.

Z kolei mężczyzna, który napadł w marcu na 11-latkę, mógł mieć około 20 lat i wzrost około 180 cm. Twarz miał owalną, cienkie usta oraz wąski, prosty noc. Ubrany był w ciemnobrązową kurtkę z kapturem i czarne adidasy.
Policja zwraca jednak uwagę na fakt, iż ofiarami są bardzo młode osoby, które były w szoku, mogą więc różnie oceniać wiek czy wzrost, a nawet charakterystyczne cechy wyglądu sprawców. Funkcjonariusze uczulają również rodziców, aby nie wpadając w panikę, porozmawiali ze swoimi dziećmi na temat grożących im niebezpieczeństw.
- Warto uczulić nasze dziecko, by zwracało uwagę na osoby wchodzące z nią na klatkę schodową bądź też stojące na niej. Być może warto też, aby w sytuacji gdy dziecko wie, że w domu nie ma rodziców, poprosiło o pomoc sąsiadów, którzy mogliby przypilnować je w momencie, kiedy będzie otwierać drzwi - instruuje Kaszubowska.
Policja liczy na pomoc mieszkańców Gdyni w ustaleniu sprawcy bądź sprawców napaści. Jeśli ktoś rozpoznaje mężczyznę na publikowanych przez nas portretach pamięciowych, powinien poinformować o tym zajmujących się sprawą policjantów z komisariatu w Chyloni.
Czekają oni na wszelkie informacje mogące pomóc w śledztwie pod numerami telefonów 58 662 13 55, 58 662 13 80 lub 58 662 13 81 , a także pod numerami alarmowymi 997 i 112.

Poznajesz tego mężczyznę na zdjęciach? Zadzwoń na policję. Być może tak wygląda sprawca napadów na dziewczynki
Powstały dwa różne portrety pamięciowe sprawcy bądź sprawców napadów



2.jpg

2.jpg





1.jpg

1.jpg


harnas 
   

Stały bywalec


Dołączył: Sob Sie 02, 2008 9:50
Posty: 93
Skąd: Chylonia

PostWysłany: Pią Paź 09, 2009 12:19    Temat postu: Re: Artykuły prasowe o Chyloni i mieszkańców Chyloni...

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/news.php?id_news=35059

Do postu j.w.
JUjacek 
   

Forumowicz


Wiek: 53
Dołączył: Śro Sie 12, 2009 4:49
Posty: 191
Skąd: Gdynia-Chylonia

PostWysłany: Wto Lis 03, 2009 14:52    Temat postu: Przejście ul. Morska SP40-ZSO5

Będzie zmiana regulacji świateł na ul. Morskiej - po latach walki urząd zaczął słuchać gdynian

Polska Dziennik Bałtycki Szymon Szadurski

Dzisiaj 00:10:49 , Aktualizacja dzisiaj 11:49:46
Z ul. Morskiej zniknie w końcu część znienawidzonych przez pieszych, dwuetapowych przejść. Mieszkańcy, a także dyrektorzy licznych szkół położonych w okolicach jednej z najbardziej ruchliwych ulic miasta, walczą o to od lat. Urzędnicy nie chcieli dotychczas słuchać ich argumentów. Na ul. Morskiej piesi, spiesząc się do pracy, na lekcje, na nadjeżdżający właśnie trolejbus, codziennie ryzykują więc życie przebiegając przez ulicę na czerwonym świetle.

Nikt nie chce czekać dwa razy na zmianę świateł, dochodzi niestety do wypadków śmiertelnych. Ale to się choć po części zmieni. Wydział Inżynierii Ruchu Urzędu Miasta Gdyni ma już gotową analizę, z której wynika, iż światła uda się przestawić przy skrzyżowaniu z ul. Okoniewskiego.

- Będziemy to wkrótce robić - obiecuje Jacek Oskarbski, naczelnik WIR UMG.
W przyszłym roku, gdy na ul. Morskiej, jako pierwszej w całym Trójmieście, rozpocznie się realizacja zintegrowanego systemu zarządzania ruchem Tristar, urzędnicy przeprowadzą analizy zmiany ustawienia świateł także dla innego, bodaj najważniejszego dla pieszych, dwuetapowego przejścia na tej drodze, niedaleko skrzyżowania z ul. Swarzewską. Od wielu lat w obawie o bezpieczeństwo uczniów walczą o to m.in. dyrekcje dwóch pobliskich placówek oświatowych - Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 oraz Szkoły Podstawowej nr 40. Jeden z mieszkańców Chyloni, obserwując to miejsce zaledwie kilkanaście minut, sfotografował aż kilkadziesiąt osób przebiegających na czerwonym świetle, a zdjęcia pokazał jako dowód urzędnikom. Póki nie wystartuje Tristar, przedstawiciele magistratu organizację przejścia boją się jednak zmienić, by nie spowodować korków. Pocieszające wieści dla mieszkańców są takie, że już w przyszłym roku będzie gotowy projekt budowlany inwestycji. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpisany zostanie unijny konkurs, z którego Gdynia będzie mogła uzyskać dofinansowanie. Gdy Tristar ruszy, urzędnicy deklarują, że wszystko jest możliwe.

- Gdybyśmy teraz rozregulowali ruch, mielibyśmy lawinę skarg nie od pieszych, lecz od kierowców, bo czas włączenia zielonego światła w jednym z kierunków na skrzyżowaniu zmniejszyć trzeba by aż o 1o sekund - wyjaśnia Jacek Oskar- bski. - Boli mnie oczywiście, iż wiele osób, w tym dzieci, przechodzi w tym miejscu na czerwonym świetle, jednak to kwestia wyedukowania młodzieży. Przejścia dwuetapowe to nie jest wymysł Gdyni, lecz stosowane są na całym świecie w miejscach wzmożonego ruchu.

Mieszkańcy Gdyni z niecierpliwością czekają więc na start Tirstara, ale jednocześnie dodają, iż argumentacja urzędników odnośnie przejścia koło ul. Swarzewskiej jest co najmniej dziwna.

- Jeśli kierowca ma poczekać dłużej o 10 sekund na światło, nic wielkiego się nie dzieje, ale jeśli dziecko, któremu każe się czekać dodatkową minutę, wtargnie na jezdnię pod samochód, może dojść do tragedii - argumentuje Andrzej Litawa. - Jeżdżę dużo po Europie i jakoś nie zauważyłem, aby dwuetapowe przejścia były gdzieś stosowane z takim upodobaniem jak w Gdyni. I tak dobrze, że urzędnicy idą po rozum do głowy i zgodzili się już na likwidację dwuetapowego przejścia przy ul. Okoniewskiego. Oznacza to, że w końcu ktoś zaczął nas słuchać i dba o bezpieczeństwo mieszkańców. Oby tak dalej, liczymy na kolejne ustępstwa.

Nie tylko na tej jednej ulicy
Dwuetapowe przejścia doprowadzają gdynian do wściekłości nie tylko przy ul. Morskiej, ale także m.in. na ul. Władysława IV.
Na najbardziej uciążliwym z nich, przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego, trzeba poświęcić nawet dwie minuty, by przekroczyć zgodnie z przepisami dwupasmową jezdnię. Niemal nikt nie chce tyle czekać - osoby przekraczające przejście zgodnie z przepisami można policzyć na palcach jednej ręki. Mieszkańcy Śródmieścia, a także pracownicy licznych firm w centrum miasta wielokrotnie interweniowali w tej sprawie w gdyńskim magistracie, bez efektu.

http://gdynia.naszemiasto.pl/wydarzenia/62513,bedzie-zmiana-regulacji-swiatel-na-ul-morskiej-po-latach,id,t.html#skomentuj
JUjacek 
   

Forumowicz


Wiek: 53
Dołączył: Śro Sie 12, 2009 4:49
Posty: 191
Skąd: Gdynia-Chylonia

PostWysłany: Pon Lis 23, 2009 23:15    Temat postu: Sposób na bezrobocie...

Redaktor poprzekręcał trochę moją historię...ciekawe jak mocno zmienił wypowiedź dyrektora...bo to prawie same kłamstwa ale i tak cud, że po dwóch miesiącach udało mu się to "przepuścić" przez komitet redakcyjny...
http://gdynia.naszemiasto.pl/wydarzenia/78293,gdynski-nauczyciel-stracil-prace-bo-krytykowal-urzad,id,t.html#form-komentarz
Bardziej rzetelna relacja jest na moim skromnym blogu: http://ju2.salon24.pl
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam wszystkich gdynian i zapraszam na stronę Stowarzyszenia Nasza Gdynia http://naszagdynia.eu
ggrafi 
   

VIP


Wiek: 47
Dołączył: Wto Kwi 26, 2005 23:47
Posty: 863
Skąd: Gdynia-Chylonia & Oksywie

PostWysłany: Sob Lis 28, 2009 14:32    Temat postu: Re: Artykuły prasowe o Chyloni i mieszkańców Chyloni...

Gdynia: Pijani "dresiarze" zabili 43-letniego mężczyznę

W piątek, w nocy, trzej pijani "dresiarze" skatowali 43-letniego mężczyznę, mieszkającego przy ul. Chylońskiej 95.
Pijani mężczyźni zaczepili go na chodniku przed własnym blokiem. Zaczęli go kopać, a później okładać grubym kijem. Mieszkańcy bloku, którzy widzieli zdarzenie, zawiadomili policję, jednak nikt nie odważył się wyjść z domu, żeby mu pomóc.

Dwóch bandytów uciekło, jednego policjanci zatrzymali po kilku minutach.

Nieprzytomny mężczyzna został przewieziony karetką do szpitala, gdzie zmarł na stole operacyjnym najprawdopodobniej z powodu licznych obrażeń głowy i organów wewnętrznych. Jednak bezpośrednią przyczynę śmierci ustali dopiero sekcja zwłok.

zrodlo: http://gdynia.naszemiasto.pl/wydarzenia/84095,gdynia-pijani-dresiarze-zabili-43-letniego-mezczyzne,id,t.html

_________________
49110
JUjacek 
   

Forumowicz


Wiek: 53
Dołączył: Śro Sie 12, 2009 4:49
Posty: 191
Skąd: Gdynia-Chylonia

PostWysłany: Pon Lis 30, 2009 12:03    Temat postu: Zamena...

Pojawił się nagle jak...UFO...i już jest o nim artykuł w Gazecie Świętojańskiej:
http://gazeta.razem.pl/index.php?id=2&t=1&page=10998

...może by tak ggrafi zdjął bana z linków do GŚ...[/b]

_________________
Pozdrawiam wszystkich gdynian i zapraszam na stronę Stowarzyszenia Nasza Gdynia http://naszagdynia.eu
ggrafi 
   

VIP


Wiek: 47
Dołączył: Wto Kwi 26, 2005 23:47
Posty: 863
Skąd: Gdynia-Chylonia & Oksywie

PostWysłany: Pon Lis 30, 2009 16:54    Temat postu: Re: Zamena...

JUjacek napisał:

...może by tak ggrafi zdjął bana z linków do GŚ...[/b]


niestety nie w mojej gesti to jest, ale porozmawiam z administratorem moze uda sie cos wskorac.

A plac niczego sobie.wreszcie dzieci z tamtego rejonu beda mialy gdzie sie bawicSmile

_________________
49110
zygmuntzt 
   

Forumowicz


Wiek: 50
Dołączył: Czw Gru 14, 2006 9:53
Posty: 163
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Śro Gru 02, 2009 10:57    Temat postu: A propos placu zabaw w prasie

Inne artykuły na ten temat:

Gazeta Wyborcza Trójmiasto:
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,7313739,Plac_zabaw_zaprojektowany_i_urzadzony_przez_dzieci.html

Głos Gdyni:
http://www.glosgdyni.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=900:zupenie-niezwyky-zwyky-plac-zabaw&catid=1:latest-news&Itemid=50

Portal trojmiasto.pl:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Chylonia-plac-zabaw-poczatkiem-rewitalizacji-n35896.html

_________________
Radny Miasta Gdyni. "UWAŻNIE SŁUCHAM, ODWAŻNIE DZIAŁAM"
zapraszam na FB:
https://www.facebook.com/zmudatrzebiatowski

kom: 502 153 888
O Gdyni z pierwszej ręki:
www.kochamgdynie.pl
3750539
kathomas 
   

Bywalec


Wiek: 45
Dołączył: Wto Mar 27, 2007 14:54
Posty: 36
Skąd: Chylonia AGBF

PostWysłany: Wto Gru 08, 2009 18:00    Temat postu: Re: Artykuły prasowe o Chyloni i mieszkańców Chyloni...

ggrafi napisał:
Gdynia: Pijani "dresiarze" zabili 43-letniego mężczyznę

W piątek, w nocy, trzej pijani "dresiarze" skatowali 43-letniego mężczyznę, mieszkającego przy ul. Chylońskiej 95.
Pijani mężczyźni zaczepili go na chodniku przed własnym blokiem. Zaczęli go kopać, a później okładać grubym kijem. Mieszkańcy bloku, którzy widzieli zdarzenie, zawiadomili policję, jednak nikt nie odważył się wyjść z domu, żeby mu pomóc.

Dwóch bandytów uciekło, jednego policjanci zatrzymali po kilku minutach.

Nieprzytomny mężczyzna został przewieziony karetką do szpitala, gdzie zmarł na stole operacyjnym najprawdopodobniej z powodu licznych obrażeń głowy i organów wewnętrznych. Jednak bezpośrednią przyczynę śmierci ustali dopiero sekcja zwłok.

zrodlo: http://gdynia.naszemiasto.pl/wydarzenia/84095,gdynia-pijani-dresiarze-zabili-43-letniego-mezczyzne,id,t.html


Zatrzymano podejrzewanych o śmiertelne pobicie w Chyloni

8 grudnia 2009, godz. 15:55 (110 opinii)

Policja: mamy już wszystkich podejrzewanych o udział w bestialskim pobiciu w Chyloni.


We wtorek gdyńscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 18 i 20 lat, którzy prawdopodobnie śmiertelnie pobili mężczyznę pod koniec listopada na ul. Chylońskiej zobacz na mapie Gdyni.

- Obaj mężczyźni zostali zatrzymani na terenie Gdyni. Jeden w nieswoim mieszkaniu, drugi na ulicy - mówi Dorota Podhorecka-Kłos, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. - Obaj byli już wcześniej karani za rozboje i pobicia.

Pierwszego ze sprawców tej zbrodni zatrzymano niemal na gorącym uczynku, kilka chwil po pobiciu.

W środę około południa mężczyźni zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie najprawdopodobniej usłyszą zarzut pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Do tego czasu prokuratura będzie analizować zebrane materiały dowodowe, przesłucha zatrzymanych i przeprowadzi ekspertyzę kryminalistyczną.

Za pobicie ze skutkiem śmiertelnym grozi 10 lat więzienia. Możliwe jednak, że w trakcie dalszego śledztwa prokurator zmieni kwalifikację czynu na usiłowanie zabójstwa, a za co można zostać skazanym nawet na dożywocie.
JUjacek 
   

Forumowicz


Wiek: 53
Dołączył: Śro Sie 12, 2009 4:49
Posty: 191
Skąd: Gdynia-Chylonia

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 21:37    Temat postu: Nie zapominajmy o dzielnicach...

Gdyńscy sternicy nie należą do najbardziej krótkowzrocznych, skoro już kilkanaście lat temu przewidzieli los stoczni i zaplanowali przyszłość terenów poportowych. Mają pewną wizję i z konsekwencją ją realizują. Sęk w tym, że moim zdaniem te wizje uwzględniają interesy zbyt wąskiej grupy gdynian i jeszcze nie-gdynian.

Według tej "śmietanki" w tereny blokowisk nie warto inwestować, gdyż prędzej czy później opustoszeją i czeka je los podobny do tych w NRD. Ostatnio oglądałem niezły materiał w Wiadomościach o niemieckich dotacjach na wyburzanie szarych, prawie pustych bloków, żeby ożywić przestrzeń miejską... Na terenie byłego NRD akcja już trwa, wcześniej takie wyburzenia były przeprowadzane w USA, Francji i Szwecji.

W Gdyni tereny pod blokami będą więcej warte bez budynków i ekonomia wygra. Przez ostatnie 10 lat populacja Chyloni spadła o 20 proc. Jeszcze 20-30 lat (w zależności od koniunktury i wzrostu zamożności Polaków) i prawie nikt nie będzie chciał mieszkać w zdewastowanych blokowiskach. Zostaną emeryci, renciści, bezrobotni i ludzie wyrzuceni poza margines, a ich siła społeczno-polityczna będzie coraz mniejsza.

Według wariantu optymistycznego, proces wzrostu zamożności do poziomu nieakceptującego standardy budownictwa lat 60. i 70. XX wieku będzie trwał 15 lat, a według pesymistycznego - 100 (kiedy i tak budynki projektowane na 50 lat trwania będą już w proszku). Oczywiście "wizjonerzy" są z reguły optymistami i z czystego pragmatyzmu nie zamierzają inwestować (ponad to, do czego zmuszą ich niepokoje społeczne i ewentualne kalkulacje wyborcze) w dzielnicach skazanych w dłuższej perspektywie na zagładę/totalną przebudowę. Chłopcy z Chyloni nie są już im potrzebni...

Pytaniem dla nas, czyli mieszkańców Chyloni i innych postPRL-owskich dzielnic jest: Czy będziemy czekać bezczynnie na realizację tej wizji? Czy zrobimy coś, aby ją zmodyfikować zgodnie z naszymi interesami? Czy zabierzemy głos, aby nasz interes był realizowany, a władze miasta nie stawiały interesu prywatnego inwestora ponad dobrem kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców, biorąc od urzędu marszałkowskiego kilkadziesiąt milionów złotych na przebudowę węzła w centrum, jednocześnie rezygnując z podobnych pieniędzy na rewitalizację zaniedbanych osiedli? Budując kładkę za 14 mln, jednocześnie ignorując problem źle rozwiązanych przejść dla pieszych przez główne trakty komunikacyjne i skrzyżowania w dzielnicach?

Przykładów, potwierdzających tę wizję, jest więcej. We wrześniu ze zdziwieniem czytałem w Ratuszu o przetargu na dzierżawę czterech boisk szkolnych w dzielnicach, z przeznaczeniem pod kryte boiska o lepszej nawierzchni, mające służyć w godzinach 8-16 jako dodatkowe sale gimnastyczne, a potem zarabiać na siebie. Idea była ciekawa i prawie zgodna z projektem unowocześniania boisk szkolnych, o którym słyszałem w 2007 roku na Komisji Sportu. Jednakże 10-letni okres dzierżawy wydawał mi się zbyt krótki, żeby inwestycja mogła się zwrócić.

Na Chwarznie i Kacku tereny boisk są dzierżawione na co najmniej 25 lat i wykorzystywane przez cały dzień komercyjnie, a i tak szacuję, że jest to na granicy opłacalności. W tej chwili wiemy, że nic nie wyszło z tego pomysłu, a miały być w niego zaangażowane środki unijne i bardzo na niego liczyli nauczyciele WF-u i młodzież...
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nie-zapominajcie-o-dzielnicach-poza-centrum-n36122.html

_________________
Pozdrawiam wszystkich gdynian i zapraszam na stronę Stowarzyszenia Nasza Gdynia http://naszagdynia.eu
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 10 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama